شهر اندیشه کجاست

شهر اندیشه کجاست

 

شهر جدید اندیشه یکی از شهرهای پر طرفدار اطراف تهران است که افراد زیادی را برای سکونت در واحدهای آپارتمانی و خانه های ویلایی جذب کرده؛ آب و هوای پاکیزه اندیشه و قرارگیری آن در بین تهران و کرج یکی از دلایلی است که برخی از ساکنین این دو کلانشهر به فکر مهاجرت به آن افتاده اند. در 5 فاز از 6 فاز اندیشه ساخت و ساز انجام شده و سکونت در آن جریان دارد. برای آشنایی هر چه بیشتر با این شهر نوپا و مقایسه آن با سایر شهرهای همتای خود، این مقاله را دنبال کنید.

موقعیت جغرافیایی شهر جدید اندیشه

شهر جدید اندیشه از توابع استان تهران است که در بخش مرکزی شهرستان شهریار قرار دارد. این شهر در 30 کیلومتری غرب تهران، 7 کیلومتری جنوب شرقی کرج و سه کیلومتری شمال غرب شهریار واقع شده است. از نظر آب و هوایی این شهر در محدوده اقلیم گرم و خشک و در مسیر بادهای غرب به شرق مستقر است و به دلیل وزش این بادها اندیشه در بیشتر ایام سال هوای پاکیزه و مطبوع دارد. 

طبق آمار رسمی، جمعیت این شهر به بیش از 120 هزار نفر رسیده و همچنان روند رشد جمعیت صعودی است.

مهمترین وجه تمایز این شهر جدید با سایر همتاهای خود، وجود بازار ایرانی- اسلامی اندیشه است که با الهام گیری از سبک میدان نقش جهان اصفهان و معماری سنتی اسلامی ساخته شده و هم اکنون از بزرگترین مراکز تجاری و تفریحی اندیشه است.

فاز یک

این فاز قدیمی ترین فاز اندیشه است و در جنوبی ترین قسمت شهر قرار دارد. شکل گیری این فاز از سال 1367 و با واگذاری زمین های متراژ بزرگتر و ساخت خانه های ویلایی صورت گرفت؛ ولی با گذشت زمان و با افزایش جمعیت، واحدهای آپارتمانی در طبقات متعدد نیز احداث گردید. فاز یک به عنوان ناحیه یک شهرداری شهرستان شهریار محسوب می شود و تحت نظر شهرداری اندیشه نیست. بهای مسکن در آن به دلیل دارا بودن سیستم شهرسازی سنتی و کمبود فضای سبز و مراکز درمانی نسبت به فازهای دیگر کمتر است.

فاز دو

ساخت این فاز از سال 1370 و با واگذاری قطعات زمین های ویلایی و آپارتمانی آغاز گردید، مساحت فاز دو بالغ بر 120 هکتار بوده و فاصله آن از سایر فازها نسبتا زیاد است. این فاز در شمال غربی فاز یک و غرب فاز سه واقع شده و اغلب واحدهای مسکونی در آن با متراژ بالا هستند.

فاز دو دارای سیستم شهری مدرن با تراکم نسبتا پایین است و قیمت واحدهای مسکونی در آن از میانگین قیمت مسکن در اندیشه بالاتر است.

فاز سه

این فاز با مساحت بالغ بر 360 هکتار، از نظر موقعیت قرار گیری و امکانات شهری شرایط مطلوب تری نسبت به سایر فازها دارد. شهرک صدف واقع در فاز سه، یکی از بهترین مکان های شهر جدید اندیشه جهت سکونت است. یکی از دلایل اهمیت این شهرک، وجود بیمارستان فوق تخصصی نور در آن است.

فاز چهار

فاز چهار در مجاورت فاز سه و در زمینی به مساحت 330 هکتار ساخته شده است. در این فاز علاوه بر خانه های ویلایی، خانه های سازمانی با قدمت چند ساله و نمای آجر سه سانتی به چشم می خورد.

بازار ایرانی – اسلامی که قبلا نیز به آن اشاره شد، در این فاز قرار دارد و بزرگترین مرکز تجاری اندیشه محسوب می شود. علاوه بر آن، بوستان مادران، پارک معلم، مجتمع تجاری ارغوان و مجموعه ورزشی الماس، از دیگر امکانات رفاهی در این فاز هستند.

فاز پنج

این فاز در قسمت شمالی فاز چهار ساخته شده و زمینی به مساحت 194 هکتار را اشغال کرده است. اغلب واحدهای مسکونی در آن، واحدهای آپارتمانی با متراژ بالا هستند. قیمت مسکن در این فاز، کمتر از فاز های دو، سه و چهار و بیشتر از فاز یک است.

فاز شش

در حال حاضر این فاز خالی از پروژه های عمرانی و سکنه است. بخش زیادی از مساحت 400 هکتاری این فاز زمین های واگذار شده به بخش خصوصی بوده و مجوز ساخت ندارند.

بهترین فاز اندیشه

اگر قصد سکونت در شهر جدید اندیشه را دارید، باید بدانید فاز سه بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. این فاز بهترین موقعیت جغرافیایی و کمترین فاصله از تهران را دارد و به دلیل قرار گیری در مرکز شهر اندیشه، دسترسی مناسبی به دیگر فازها و امکانات آنها دارد. ساختمان های تجاری و گردشگری بسیاری در آن ساخته شده اند و واحدهای مسکونی مجلل در آن دیده می شود. تراکم جمعیت متناسب با امکانات شهری است و به دلیل طی شدن مراحل رشد اقتصادی، قیمت مسکن در فاز سه به ثبات نسبی رسیده است، در نتیجه برخلاف سکونت، این فاز احتمالا برای سرمایه گذاری چندان مناسب نخواهد بود.

سرمایه گذاری در شهر جدید اندیشه

اندیشه یکی از گزینه های مناسب سرمایه گذاری و خرید خانه ارزان در اطراف تهران محسوب می شود. تمامی فازها دارای امکانات رفاهی و زیر ساخت های شهری مناسب بوده و بیشتر ساکنین آن را اقشار فرهنگی و کارمندان شاغل در کارخانه ها تشکیل می دهد. فاز یک برای سرمایه گذاری و خرید خانه ارزان به نسبت فازهای دیگر گزینه مناسبی است. اگر قصد سرمایه گذاری در واحدهای مسکونی با متراژ بالاتر از 150 متر را دارید به سراغ شهرک راه آهن در فاز دو بروید. این منطقه قابلیت پیشرفت بالایی دارد و رشد قیمت مسکن در آن دور از انتظار نیست.

اگر به فکر خرید خانه های مجلل ویلایی با قیمت بالاتر دارید به سراغ فاز سه بروید. همچنین در شهرک صدف در این فاز، آپارتمان های شیک بین 100 و 140 متر وجود دارد. البته فاز سوم اندیشه رشد قیمت خود را اخیرا پشت سر گذاشته و شاید برای سرمایه گذاری چندان مناسب نباشد.

امکانات رفاهی شهر جدید اندیشه

از جمله امکانات رفاهی این شهر نوپا و پر طرفدار می توان به وجود تعداد کافی مراکز درمانی شبانه روزی و داروخانه ها، مراکز تجاری، پارک ها و فضای سبز، پمپ بنزین، باشگاه های ورزشی و استخر اشاره کرد؛ همچنین مدارس دولتی و غیرانتفاعی در مقاطع ابتدایی و متوسطه، مراکز آموزش عالی که شامل دانشگاه آزاد سماء و دانشگاه پیام نور واحد اندیشه است، شعب بانک های دولتی، اداره پلیس و نیروی انتظامی، ایستگاه های آتش نشانی، کتابخانه های عمومی و فرهنگسرا، سالن سینما و مسجد برای پاسخگویی به نیاز ساکنین در حال ارائه خدمات هستند.

 

 

شبکه های اجتماعی آدرس ملک

FACEBOOK

TWITTER

LINKEDIN

 

شهر اندیشه کجاست

بازگشت به بالا

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید